გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
გარემოებითი დამოკიდებული
წინადადება
|
სწავლების საფეხური,
კლასი
|
საბაზო საფეხური, VIII კლასი
|
საგანი, მასწავლებელი
|
ქართული ენა, სიუზი
ფელიშვილი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
14 მოსწავლე. კლასში არ არის განსაკუთრებული
მიდგომების, საჭიროებების მქონე მოსწავლე.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გარემოებითი დამოკიდებული
წინადადების გამოყენე–ნებისას უზუსტობების თავიდან აცილება
|
გაკვეთილის სასწავლო
მიზნები
|
გარემოებითი დამოკიდებული
წინადადების რაობისა და სახეების შესწავლა
|
შედეგები და ინდიკატორები
|
ქართ. VIII. მოსწავლეს შეუძლია გამართული ზეპირი და წერითი მეტყველება.
* არჩევს მართებულად და უმართებულოდ ნათქვამს/ ნაწერს და შესაბამისი ფორმით
გადმოსცემს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
გარემოება და მისი
სახეები, რთული ქვეწყობილი წინადადება
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
აქტივობა
1. გაკვეთილის მიზნის გაცნობა (2 წთ.)
აქტივობა
2. საშინაო დავალების შემოწმება (განსაზღვრებითი დამოკიდებული წინადადება) (6 წთ.)
აქტივობა
3. გარემოებათა სახეებისა და რთული ქვეწყობილი წინადადების გახსენება ფრონტალური
კითხვებით (5 წთ.)
აქტივობა
4. ახალი მასალის გადაცემა (10 წთ.)
აქტივობა
5. პრაქტიკული მუშაობა მაგალითებზე ჯგუფებში, პრეზენტაცია (12 წთ.)
აქტივობა
6. ახალი მასალის განმტკიცება კითხვა–პასუხებით (5 წთ.)
აქტივობა
7. საშინაო დავალების მიცემა (2 წთ.)
აქტივობა
8. მასწავლებლის თვითშეფასება. (3 წთ.)
|
შეფასების საგანი და
პროცედურები
|
განმავითარებელი –
კომენტარებით. განმსაზღვრელი–ქულებით
ჩართულობის მიხედვით.
|
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რვეულები,
ტესტები, კალმები, დაფა, ცარცი, ციფრული აპარატი.
|
No comments:
Post a Comment