გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
სად არის გზა ხსნისა/ ილია ჭავჭავაძის „განდეგილი“
|
სწავლების საფეხური, კლასი
|
საშუალო
საფეხური, მე11 კლასი
|
საგანი და მასწავლებელი
|
ქართული
ენა და ლიტერატურა,
სიუზი ფელიშვილი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 მოსწავლე. კლასში არ არის განსაკუთრებული მიდგომების,
საჭიროებების მქონე მოსწავლე.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
A ახალგაზრდებმა
უნდა იცოდნენ, თუ სად დგომით, როგორი ქმედებებით გამოადგებიან საზოგადოებას, სამშობლოს.
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
A აქტიური მოსმენის
უნარის განვითარება. მოსწავლეები შეძლებენ დისკუსიის კორექტულად წარმართვას , დისკუსიისა
და კამათის მონაწილეთა შესაძლო არგუმენტების გათვალისწინებასა და კონტრარგუმენტების
მომზადებას, განსხვავებულ თვალსაზრისებთან დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვას. კამათის კულტურის უნარის განვითარება.
|
შედეგები და ინდიკატორები
|
ქართ.XI.3. მოსწავლეს შეუძლია ამოიცნოს და გამოიყენოს საჯარო
გამოსვლის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი საშუალებები.
*ამოიცნობს და იყენებს ზეპირი ენის რიტორიკულ საშუალებებს:
ამა თუ იმ პიროვნების ან ფაქტის შთამბეჭდავად დახასიათება, დამაჯერებელი არგუმენტაციით
მსმენელის დარწმუნება, კონკრეტული მოვლენის ან პირობების განსჯა. *
ამოიცნობს და მართებულად იყენებს აუდიტორიაზე ზემოქმედების
სხვადასხვა ხერხს: გულწრფელობისა და პირდაპირობის ეფექტის შექმნა, ფაქტებითა და არგუმენტებით
იერიში, ფაქტების და არგუმენტების მარჯვედ/ეფექტურად გამოყენება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ილია ჭავჭავაძის „განდეგილი“
|
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა 1. კითხვა–პასუხით ტექსტის გახსენება /6
წთ.
აქტივობა 2. აკაკი ბაქრაძის წერილიდან „ხსნის გზა“
ფრაგმენტის გაცნობა ; /5წთ.
აქტივობა 3. მსჯელობა–ეთანხმებიან თუ არა „განდეგილის“
დედააზრის ბაქრაძისეულ ინტერპრეტაციას. მართებულად მიაჩნიათ თუ არა განდეგილის მიერ
არჩეული „გზა ხსნისა“. /25 წთ. აქტივობა 4. დისკუსიის შეჯამება. /6 წთ.
აქტივობა 5. მასწავლებლის თვითშეფასება (გაკვეთილის
დადებითი და დასახვეწი მხარეები) . /3წთ.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
შეფასდება მოსწავლეთა მიერ წარმოდგენილი არგუმენტებისა
და კონტრარგუმენტების დამაჯერებლობა.
შეფასდება დისკუსიის წესების დაცვა დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, ციფრული აპარატი.
|
No comments:
Post a Comment